Nejedna farmaceutická či kosmetická laboratoř, včetně mnoha dalších, se od nepaměti snaží najít recept na mládí, zdraví a krásu. Tzv. elixír mládí. Je také nemálo těch, kteří tvrdí, že takový produkt mají. Tak to však bohužel nefunguje a v lepším případě takový přípravek má účinek pouze lokální.
Jak se říká, pod svícnem je největší tma a to platí i v našem případě. Dosažitelné všem lidem je naprosto jednoduché a účinné řešení prostřednictvím enzymů v syrové stravě či potravních doplňcích.
Co enzymy jsou a jak fungují?Laicky řečeno - součástí metabolismu (látkové přeměny) jsou chemické reakce, řízené tzv. biokatalyzátory, jejichž nejpočetnější skupinu tvoří bílkovinné molekuly, vybavené katalytickými vlastnostmi, které jsou schopny urychlovat chemické přeměny. Tak to jsou Enzymy.
Problém však spočívá ve skutečnosti, že stravování, na něž je valná většina populace zvyklá, dodává našemu tělu jen minimální množství enzymů, neboť převážná většina námi přijímané stravy je nějakým způsobem upravována (především tepelně). Nutno podotknout, že člověk se s určitou zásobou enzymů již narodí. Ta se však s přibývajícím věkem snižuje. U některých jedinců a věřte, že jich není málo, je přijaté množství těchto látek téměř rovno nule, jelikož nepřijímají alespoň minimální množství již zmíněné syrové stravy a nejsou ani dostatečně informováni, jak takový deficit nahradit například prostřednictvím doplňků výživy.
V té souvislosti bych si dovolil upozornit na skutečnost, že nemoc či dokonce předčasná smrt nejsou jen ranami osudu, ale přicházejí právě v důsledku porušení přírodních zákonů člověkem.
Při nedostatku enzymů, může dojít k poruše odstraňování škodlivého odpadu v játrech i ledvinách, k poruše výroby hormonů ve žlázách, odstraňování vadných a porušených buněk ve tkáních, je ohrožena tvorba zdravých buněk, dochází k vzniku civilizačních chorob jako např. ateroskleróza či rakovina. Celkově člověk předčasně stárne a můžeme to poznat i na tvorbě vrásek nebo vzhledu pokožky atd.
Výčet negativních vlivů nedostatku enzymů není zdaleka vyčerpávající, jelikož nemám v úmyslu vás strašit, ale mým cílem je krátce informovat o realitě. Řekněme si tedy něco málo o enzymech.
Kde se enzymy nacházejí?
Nejlepším zdrojem je čerstvá syrová zelenina, ovoce a naklíčená semena. Náhradním řešením pak mohou být kvalitní doplňky výživy od seriózní a renomované firmy.
Čím se enzymy ničí?
Vařením, konzervováním, pasterizací, uzením, grilováním, smažením i pečením. Teplotou vyšší než 49° C. A věřte, že zmíněné procesy neničí jen enzymy, ale také např. vápník, fosfor, síru, železo a mnoho dalších prvků.
Jak důležitou složkou pro život enzymy jsou, se přesvědčilo i mnoho chovatelů zvířat. Například, dávejte tygrovi v ZOO vařenou stravu a můžete si být 100 % jisti, že začne trpět lidskými nemocemi. Dávejte kůzleti pít pasterizované kozí mléko a uhyne. Člověk, ale není tygr a jen obtížně se vyhne nezpracované stravě. Nehledě na fakta o některých produktech či plodinách, sic v syrovém stavu, ale nevalného vzhledu i kvality, jež můžeme spatřit u některých prodejců. Logicky vyvstává otázka, zda právě takové produkty konzumovat?
Co dělat?
Řešení zdánlivě bezvýchodné situace je prozaické. Vraťme se alespoň částečně ke zkušenostem našich prarodičů a pokusme se denně sníst alespoň 400 gramů syrové zeleniny plus 300 g syrového ovoce (zdůrazňuji čerstvého a zralého). Nejlépe je řídit se dobou sklizně a v jednotlivých ročních obdobích upřednostňovat ty druhy, které právě dozrávají, protože u nich se dá předpokládat, že jsou čerstvé. Jestli se vám uvedené množství syrové zeleniny a ovoce zdá velké, tak věřte, že jedna „masitá“ paprika váží cca 180 – 230 gramů, jedno velké rajče cca 100 - 130 gramů a jedno větší jablko cca 200 gramů. Takže valná většina z nás si ani neuvědomuje, že takové množství, sic nepravidelně, ale mnohdy sní, aniž by v tom byl problém. Je prokazatelné, že s přibývajícím věkem bychom všichni bez výjimky měli klást stále větší důraz na syrovou stravu. V zimních měsících například (čímž samozřejmě nevylučuji i jiná roční období) je velmi dobré a i výhodné zařadit do jídelníčku doplňky s enzymy, které nám je poskytnou jako náhradu, když nemáme dostatečné množství čerstvé syrové stravy.
Závěrem bych řekl, že byli, jsou a budou nevěřící skeptici, které ani hmatatelné důkazy nepřesvědčí o účincích syrové stravy a doplňků výživy. Ale právě z pohledu doplňování enzymů nám praxe poskytuje mnoho důkazů, že kvalitní syrová strava a doplňky fungují. Krom toho, skeptiků nepřibývá a to je, myslím, dobrá vizitka, nebo ne?
2008-2024 © FAKTORPLUS.CZ