FAKTOR PLUS

Alkohol

alcohol 2

Alkoholy jsou organické sloučeniny odvozené od uhlovodíků náhradou atomu vodíku hydroxylovou skupinou – OH. Podle povahy uhlíkového atomu nesoucího hydroxyl rozeznáváme tři skupiny: primární, sekundární a terciální.

Jako obecný název pro alkohol nám postačí termín ethanol nebo ethylalkohol (nesprávně lidově líh). Nachází se v primární skupině a určitě jste takové slovo někdy slyšeli. Tato bezbarvá a hořlavá kapalina, je základní součástí alkoholických nápojů.

Já volím jiné pojmenování. Chápu alkohol jako nejrozšířenější drogu ve společnosti, protože je jednoznačně látkou návykovou.

Díky velké rozmanitosti (pivo, víno, destiláty), pestré nabídce, svým ošidným účinkům (zvláště v počáteční fázi, první sklenka, první půllitr), chuti, vůni, barvě, atd. patří jeho konzumace k nejrozšířenějším společenským rituálům.

Alkohol získáme fermentací (kvašením) ovocného cukru. Je-li metabolizován, (metabolismus = látková přeměna), vzniká acetaldehyd tj. látka nacházející se např. ve zralém ovoci, která je produkována rostlinami jako součást jejich metabolismu.

Právě tuto bezbarvou, hořlavou a těkavou kapalinu štiplavého zápachu, jejíž bod varu je už 21° C, můžeme označit jako hlavní příčinu opakovaného pití. Zjednodušeně řečeno: alkoholismus je chronická porucha způsobená chybou v metabolismu, nikoliv slabým charakterem a vůlí, jak se většinou domníváme. Při přeměně alkoholu v organizmu vzniká zmíněný acetaldehyd, který navozuje velmi nepříjemné pocity, např. (hovorově tzv. absťák). Ty piják překoná tím, že pije znovu. A tak stále dokola.

Jak se to člověku přihodí, že se dostane až do takové fáze?
Věřte, že alkoholikem se nenarodíme, ale staneme. V počátečním stádiu pití při menších dávkách nastává tzv. psychomotorická excitace (podráždění, stimulace), veselost, vtipnost, bujné představy tlumící starosti a deprese. Je nám příjemně, jsme uvolnění. Stále tvrdíme, že pití máme pod kontrolou.

V dalším stádiu, podle zvyku a tělesné konstituce, přichází pohybová neobratnost, vrávorání (tzn. poruchy koordinace), obluzení, deprese, zákal vědomí. Při rychlém pití koncentrovaných lihovin, kdy organizmus takové nadměrné množství nestačí spalovat, nastává kolaps, modrání (cyanóza), útlum tepu, křeče, ochrnutí srdce a dýchacího ústředí, následně bezvědomí až smrt. Vraťme se však k takzvanému „kontrolovanému“ pití.

Jak nám škodí?
Už i mírná spotřeba omezuje schopnost jater metabolizovat (přeměňovat) glukózu a dochází i k potlačení schopnosti filtrovat jedovaté odpadní látky.

Vyšší spotřeba tlumí funkci centrálního nervového systému, zvyšuje výdej tepla (ochlazuje tělo), odebírá mozkovým buňkám vodu a tím je ničí, podílí se i na zvýšené hladině cholesterolu v krvi, je příčinou roztažení a popraskání cév, poškození metabolismu vitamínů např. B1, B2, B6, B12, kyseliny listové, vitamínu C a K, vytěsňuje z těla zinek, hořčík a draslík, působí vznik krevních sraženin, křečových žil, hemoroidů a trombózy, může ovlivnit plodnost, respektive zavinit neplodnost, poškozuje funkci prostaty, atd.

Ve vyšším věku může být příčinou infarktu, šedého zákalu, vrásčité pleti, psychických poruch (depresí, úzkosti), duševní zaostalosti a zkresleného vnímání.

Již 4 skleničky denně mohou poškodit některý orgán. Chuť na alkohol podporuje hypoglykémie (nedostatek krevního cukru).

Jaká je alespoň relativní ochrana?
Snížení chuti na alkohol a obranu před jeho účinky docílíme prostřednictvím vitamínu A, D, E, C, skupiny B-komplexu, vápníku, hořčíku. Také díky aminokyselinám L-glutaminu, cysteinu nebo některým dietetickým látkám.

Jako antidotum vůči alkoholu (látka s opačným účinkem k jiné látce) má prokazatelné účinky Kudzu (ovíjivá bylina, připomínající psí víno), jejíž domovinou je Japonsko a Čína. Používá se i při otravě alkoholem či léčení závislosti.

Tato slova o látkách snižujících chuť na alkohol a poskytujících ochranu před jeho účinky by se vám mohla jevit jako alespoň drobné pozitivum na závěr. Bohužel, tak to není a nenechte se mýlit, negativní účinky se nedají zcela eliminovat a jsou jisté. Dokonce je úplně jedno, zda-li pijete pivo s obsahem 4 % alkoholu, víno s 11 % nebo koncentrovaný alkohol s 35 – 40 %. Vždy se totiž počítá čisté množství, které vypijete, což značí například: 1l piva = 40 ml alkoholu.

Není rozhodující co pijete, ale jaké množství.

Komentáře: 0
Přidat komentář
Kontaktní údaje
Komentář
Ověření
Prosím, vložte text z obrázku (anti-SPAM ochrana).

Facebook

E-SHOP

Váš košík je prázdný

Českomoravská federace Nordic Walking

Faktorplus.cz > Články a diskuze > Alkohol

2008-2025 © FAKTORPLUS.CZ