FAKTOR PLUS

Alkohol a sport

alcohol-and-sport-150x150

Polemiky o příležitostné konzumaci alkoholu a souvisejících negativních dopadech na sportovní výkon vyvolává mimo jiné i skutečnost, že sport je úzce spjat s reklamou a sponzoringem. Bez nichž téměř nemůže existovat na výkonnostní a vrcholové úrovni.

Sportovci se proto zúčastňují společenských akcí, k čemuž je zavazují sjednané smlouvy. Tím samozřejmě není popřena účast dobrovolná. Při těchto příležitostech dochází ke konzumaci alkoholu všeho druhu, což logicky není stav žádoucí.

Z pohledu škodlivosti a nepříznivého dopadu na výkonnost nelze zaujmout objektivní stanovisko, neboť nedisponujeme dostatkem relevantních informací o požitém množství a periodicitě pití. Žádný sportovec vám nepřizná kolik čeho a jak často pije, jedná-li se o alkohol. Důvody jsou, domnívám se, zcela zřejmé. Také není možné realizovat regulérní studie o dopadu alkoholu na sportovní výkon, protože by bylo protizákonné a neetické nutit někoho, aby se opíjel a při tom absolvoval odpovídající fyzické zatížení jen proto, že chceme studovat negativní účinky takového extrému na lidský organizmus.

Nezpochybnitelně ale platí, že alkohol při sportu může zvýšit riziko hypoglykémie, protože potlačuje tvorbu glukózy v játrech. S hypoglykémií i kožní vazodilatací (rozšíření cév), k čemuž při cvičení dochází, může souviset i větší ztráta tepla a například v chladném počasí narušení tělesné termoregulace. Po zátěži je prokazatelně rychleji absorbován, tím je potlačen proces rehydratace (doplnění tekutin). Například 2 % dehydratace u 80 kg vážícího sportovce značí ztráty 1,6 l tekutin a ten by měl přijmout až 150 % ztraceného objemu, aby je doplnil. Pakliže v rámci rehydratace zařadí pití 3 – 4 procentního alkoholu, je jeho organizmus nadále dehydratován. Taková konzumace však může ovlivnit i doplnění zásob ztraceného glykogenu. Příčinou je skutečnost, že při posportovních oslavách (pitkách), se většinou nejí patřičné množství kvalitních sacharidů a proto není možné dostatečně obnovit spotřebované zásoby glykogenu v čase, který je žádoucí. Tak se narušuje proces zotavení po výkonu včetně hojení případných i drobných poranění, která při sportu vznikají.

Pravidelné pití alkoholických nápojů u sportovců pak sebou přináší rozličné zdravotní problémy, nárůst tělesné váhy, špatnou fyzickou kondici a v neposlední řadě i nepříjemnosti společenského charakteru.

S jistotou můžeme říci, že požívání alkoholu záporně ovlivňuje svalovou činnost a nepříznivě narušuje sportovní výkon. A to jak z hlediska techniky, orientace, obratnosti, tak i přesnosti, koordinace pohybu, reakčních časů a v neposlední řadě i úsudku, přičemž může narůstat sebejistota, která sama o sobě přináší velká rizika. Tato negativa se objevují již po užití malého až středního množství.

A nezapomeňte, že i pro sportovce 100 % platí všechna fakta uvedená v mém předešlém článku o alkoholu.

Komentáře: 0
Přidat komentář
Kontaktní údaje
Komentář
Ověření
Prosím, vložte text z obrázku (anti-SPAM ochrana).

Facebook

E-SHOP

Váš košík je prázdný

Českomoravská federace Nordic Walking

Faktorplus.cz > Posilování, fitness a sport > Úvodem k tématu > ahoj

2008-2024 © FAKTORPLUS.CZ