Autor: Petr Jež,
publikováno: Úterý, 29 Prosinec 2009 15:38
Chodíte do fitness centra – posilovny nebo cvičíte doma? Máte očekávané výsledky? Anebo věci nejdou podle vašich představ?
Zkušenosti a velké množství stejných či téměř shodných příkladů z naší praxe při aplikaci rozličných forem posilovacích cvičení, která doporučujeme našim klientům, mě přesvědčily, že nebude od věci napsat tento článek...
U valné většiny lidí, kteří navštíví naši poradnu, se stále častěji setkáváme s názorem, že cvičení ve fitness (obecně posilování ve všech jeho formách) nemá žádný význam, protože nepřináší kýžený efekt. Kondice prý zůstala v podstatě stejná, svaly nepřibyly a váha se hnula jen zanedbatelně (mám na mysli ty, kteří se rozhodli redukovat svoji tělesnou hmotnost, přičemž jejich cílem bylo i zbavit se přebytečného tuku). Ti, jejichž problém je opačný a nemohou, ať dělají, co dělají, svoji váhu navýšit (v ideálním případě jde jen o svalovou hmotu, tedy v podstatě zvětšit objem svých svalových buněk, aniž by narostlo procento tělesného tuku), jsou na tom ještě hůře. Všeobecně pak všichni jedním hlasem tvrdí, že tato forma pohybu je neúčinná a když ano, tak pravděpodobně funguje jen u těch „bohatších,“ kteří si mohou dovolit osobního trenéra a ještě navíc zařadí v souběhu ke svému posilování např. aerobic, masáže, fyzioterapii, následně kosmetiku, atd. Jinak prý není možné v podmínkách obyčejného pracujícího člověka s průměrným platem starajícího se po příchodu domů ze zaměstnání „ve druhé směně“ o rodinu (to v případě žen) dosáhnout cílů prezentovaných různými časopisy, odbornou literaturou či informacemi zveřejněnými na internetu, atd. A tak se stává, že většina pokusů končí po uplynutí nějaké, zpravidla krátké doby marného snažení rozhodnutím typu: „Kašlu na to, nemá to smysl, vyzkouším nějakou dietu a třeba zabere, ještě něco ušetřím.“ Takový pohled na věc mají právě již zmíněné pracující ženy, neboť jejich vytížení je nepoměrně větší, protože se starají o domácnost, děti a chod rodiny.
Bohužel v naší společnosti ještě není v obecném vědomí nebo chcete-li v myšlení mužů (samozřejmě výjimky jsou a není jich málo) zakódováno, že praní, žehlení, vaření, domácí úklid, učení se s dětmi, apod. je práce, a to velmi významná, která vyžaduje svůj čas a úsilí. I proto je u mužů situace poněkud odlišná, nemluvě o skutečnosti, že je mnoho takových, kteří jsou na rozdíl od žen sami se sebou v podstatě spokojeni.
Promiňte, prosím, ale dovolil bych si s tímto negativním pohledem na cvičení (posilování a pohyb obecně) nesouhlasit. Fitness funguje! A mimo to, že dnes se již běžně používá jako kompenzační prostředek k zamezení vzniku svalových disbalancí pro téměř všechny druhy sportu, může dokonce být i jistou formou kompenzace zatížení ve vztahu ke zmíněným domácím činnostem. Jen je důležité uvědomit si pár zásadních věcí. V posilovně ještě nikdo nezhubnul jen tak, že začal zatěžovat své svalstvo. Je úplně jedno, zda používáte jen nějaké činky, lavičky, hrazdu či jiné pomůcky nebo chodíte do moderního fitness centra, kde se cvičí na těch nejlepších a nejmodernějších strojích s krásným designem, máte-li svého trenéra nebo se podřizujete vedení osoby, která se jako odpovědná momentálně na místě nachází. Prostě jen posilování bez úpravy vašeho jídelníčku a začlenění tzv. aerobních aktivit jen velmi obtížně (spíše nikoliv) přinese očekávaný efekt. Naproti tomu ovšem samotné aerobní výkony zaměřené na snížení hmotnosti nebudou nikdy tak účinné, nezařadíte-li k nim posilovací cvičení.
O způsobilosti a vědomostech personálu se zde nyní nechci rozepisovat, ale věřte, že není na škodu si raději zjistit, co personál umí, než jakou kvalifikací se prezentuje. Tato skutečnost je totiž mnohdy zavádějící a stupeň vzdělání nemusí být zárukou pro dosažení vytčeného cíle a ve zdraví, což je vůbec nejdůležitější. Ne nepodstatným prvkem také je, nenechat si nutit individuální zkušenosti trenérů, sportovců nebo jen prostě známé(ho) „od vedle“. Co prospívá a funguje jim, nemusí a také pravděpodobně nebude fungovat vám. Každý jsme totiž svým způsobem originál a tak bychom na věci měli pohlížet.
Na škodu také není si své cíle dobře promyslet a propracovávat se k nim v etapách rozvrhnutých ve stanoveném časovém horizontu. Předejdete pocitům zmaru, které pramení z jisté netrpělivosti. Uvědomit si, že všechno má svůj čas a místo, není nikdy na závadu. Když si k tomu ještě promyslíte, jaké jsou vaše možnosti (ať už z pohledu času, dostupnosti posilovny nebo financí), máte dobrý základ, se kterým můžete začít.
Takže nyní už víme v hrubých rysech jak na to, abychom se dopracovali k očekávanému cíli. Tohle ovšem zdaleka nestačí. Právě teď volíte formu posilovacích cvičení. Chcete-li chodit do fitness centra a cvičit na strojích, s činkami nebo spíše na gymnastickém míči, s gumovými expandery, plnými míči (tzv. medicinbaly) či pracovat pouze s vlastním tělem pomocí různých zpevňovacích cvičení vycházejících například z gymnastické průpravy, apod. Forem posilování je nepřeberné množství a každému vyhovuje něco jiného. Neméně důležitá je i příprava samotného cvičení, má svá specifika a většinou se zanedbává. Nezřídka například vidíme, jak se dospělí a bohužel i děti rozcvičují bez předchozího zahřátí a to formou strečinku. Měli bychom vždy myslet na skutečnost, že úvodní rozcvičení, následné protažení a uvolnění, má své opodstatnění a minimalizuje se tak riziko zranění či v krajním případě úrazu. Ne bezvýznamnou záležitostí je i kompenzace zátěže po cvičení nebo tréninku. Každý pohyb má svá specifika a ne všechny svalové skupiny zatěžujete rovnoměrně a tak se může stát, že nekompenzovaná zátěž vám v konkrétních svalových partiích může vytvářet disbalance, které jsou stejně tak nežádoucí jako svalstvo ochablé.
V tomto okamžiku si asi myslíte, že jsem se zbláznil a žiji mimo realitu všedního dne…
Ptáte se, kde na všechno vezmete čas? ...Věřte, že zase tak náročné to nebude. Není problém skloubit vaše pohybové aktivity tak, abyste své tělo rovnoměrně zatížili aerobním cvičením např. Nordic Walking, Nordic Blading, In-line bruslení, kolo, běh, aerobic, atd. a posilováním spolu se strečinkem i vyrovnávacími a uvolňovacími cviky, přičemž jste této záležitosti nemuseli (pokud nechcete) věnovat více jak 5-6 hodin za týden. Stačí si jen vytvořit rozumný plán přizpůsobený vašim možnostem, jak časovým, stávající kondici, případnému zdravotnímu omezení nebo finančním prostředkům.