S bolestivým pícháním pod žebrem při sportu (fyzické aktivitě) se alespoň jednou v životě setkal snad každý. Tato nepříjemnost je vyvolána přetížením bránice (nejvýznamnější dýchací sval), která v danou chvíli není dostatečně prokrvena a zásobena kyslíkem.
Nejčastější příčinou zejména u začátečníků je nedostatečné rozcvičení a příliš vysoká počáteční intenzita zatížení (tempo). Markantní je to u tzv. aerobních cvičení - speciálně běhu. Ale píchání v boku při pohybových činnostech může být způsobeno i nadýmáním, nedostatečným časovým odstupem tréninku od posledního jídla či velkým objemem přijaté stravy následně přeplněným žaludkem. Díky tomu např. při běhu nebo podobné pohybové aktivitě, která vyvolává otřesy organizmu, je otřásáno trávicími orgány upevněnými na bránici, což vyvolává bolestivou reakci.
Velmi často, obzvláště u začínajících sportovců např. běžců, je spouštěcím mechanizmem píchání v boku slabé břišní svalstvo včetně jeho vnitřní struktury. V takovém případě je nutné komplexně posilovat tuto oblast. Ideální variantou je tzv. Core cvičení tedy posilování středu těla, které v sobě zahrnuje cviky na posílení vnějších i vnitřních svalů.
Jestliže vás při tréninku začne píchat v boku, tak ihned zpomalte tempo, respektive udělejte přestávku. Přitlačte prsty na bolestivé místo a vždy při výdechu tlak povolujte. Pokud možno, dýchejte zhluboka a pomalu. Opakujte, dokud bolest nepřejde. Pak můžete opět, ale pozvolna začít s tréninkem.
Z uvedeného textu tedy plyne, že píchání v boku se dá předejít, jestliže trénink (cvičení apod.) nezačnete dříve než 2 hod. po vydatném jídle a v úvodu zvolíte mírnější tempo, budete se soustředit na dýchání a začnete posilovat břišní svalstvo. Začátečníkům bych doporučil: Buďte trpěliví a smiřte se s faktem, že v počáteční fázi budete muset drobné problémy překonat. Ty jsou totiž přirozenou součástí změn, které ve vašem organizmu probíhají. Díky tomu budete sami sobě lépe rozumět a svého těla si více vážit.
Autor: Mgr. Petr Jež (tel. 724 033 133)
2008-2025 © FAKTORPLUS.CZ