FAKTOR PLUS

Jak vybrat in-line brusle

brusle.jpg.big

1. Jedním z rozhodujících faktorů pro výběr in-line bruslí je zkušenost jedince s bruslením.
Děti a začátečníci by proto neměli absolvovat jejich první kroky / jízdu na bruslích s velkými kolečky. Vhodné rozměry koleček pro fitness rekreační a sportovní jízdu jsou 78 – 90 mm.

2. Neméně důležitý je fakt, pro jakou disciplínu (fitness, freestyle, agressive, speedskating, nordic skating, in-line hokej) jsme se rozhodli.
Fitness /brusle předurčené k rekreační jízdě/ jsou pohodlné brusle s kolečky uzpůsobenými především k absorbování nárazů a zajištění pohodlné jízdy. Kolečka jsou nejčastěji (dle výrobce) v rozměrech 76 – 84 mm v tvrdostech od 78 – 82A.
Freestyle /brusle určené pro slalom, rychlostní slalom, skoky do výšky, freestyle skoky a tanec na bruslích/ jsou specifické brusle, jejichž velikost koleček by se měla pohybovat v rozmezí 72 – 80 mm. Tvrdost koleček je vhodná od 78 – 86A.
Agressive /brusle pro street nebo jízdu v rampě/ mají malý průměr koleček (48 – 60 mm) s tvrdostí 89 – 100A. Bota je masivní s mnoha bezpečnostními prvky, na tkaničky, suchý zip a s přezkami.
Speedskating /brusle určené pro rychlobruslení - pro profesionální závodní jízdu nebo pro ty jedince, kteří si chtějí vychutnat maximální požitek z rychlosti dostupné v in-line sportu./ bota je lehká, pevná, tvrdá a nižší než např. fitness bota. Velikost koleček se pohybuje od 85 – 110 mm a jejich tvrdost zhruba od 72 – 88A.
Nordic skating /specifická kategorie kolečkových bruslí umožňující jízdu téměř v jakémkoli terénu, na polních a lesních cestách/. Využívá se dvou nafukovacích kol o průměru cca 150 mm.
In-line hokej /kategorie kolečkových bruslí určených pro in-line hokej/. Bota brusle je téměř stejná jako brusle určená pro hokej na ledě - pevná, odolná, tuhá a nižší. Kolečka jsou obvykle rozměrů 70 – 80 mm (kolečka v rámu jsou různě velká = první dvě kolečka bývají nejmenší, třetí největší – např. první a druhé kolečko o průměru 72 mm, třetí 80 mm a čtvrté 78 mm) s větší tvrdostí koleček (až 85A).

3. Jste rekreační, sportovní, výkonnostní či profesionální bruslař?
V případě rozhodnutí se pro fitness nebo speed brusle si ještě musíme určit, jak často, jaké vzdálenosti a po jakém terénu budeme jezdit. Dle toho volíme vhodné brusle. Rekreační a sportovní brusle jsou měkčí, pohodlnější, s menšími, měkčími kolečky. Bota brusle určená pro výkonnostní a profesionální jízdu je pevnější (skeletová), kolečka jsou větší a tvrdší. Pro jízdu na profi bruslích je zapotřebí velkých zkušeností.

4. Brusle vybíráme také podle toho, s kým plánujeme jezdit.
Bruslař s menšími kolečky a horší fyzickou zdatností nebude ostatním na větších kolečkách stačit a naopak – zdatnější jedinec na větších kolečkách se bude „nudit“, pojede-li s méně zkušeným bruslařem na menších kolečkách.

5. Záleží na pohlaví! Kolečkové brusle se dělí na ženské, mužské a unisex.
Ženy mají odlišnou fyziologickou stavbu těla oproti mužům (mluvíme o menší postavě, nižší váze, specifické stavbě nártů, chodidel, kotníků, lýtek aj.). Není ale výjimkou, že mnohým ženám vyhovují pánské modely kolečkových bruslí či volí brusle unisex. Pro bruslaře je důležité mít na noze přesně padnoucí a dobře fixovanou botu.

6. Vybíráme kvalitního výrobce!
Při koupi bruslí se vyhýbáme hypermarketovému zboží a raději volíme kvalitního výrobce a solidního prodejce, který nám v případě jakékoli reklamace či potřeby dokoupení doplňků ochotně vyjde vstříc a danou situaci vyřeší (značky: K2, Rollerblade, Roces, Fila, Tempish, Botas, Powerslide aj.)


Jak vybrat dětské in-line brusle 

1. Nastavitelná velikost brusle

Chceme-li, aby dítěti brusle vydržely více než 1 sezónu a my nemuseli kvůli rostoucí noze kupovat každý rok nové, volíme brusle s nastavitelnou velikostí. Většinou jsou takové brusle s možností roztažení o 4 nebo 5 velikostí (záleží na výrobci). Velikost vnitřní botičky a skeletu takové brusle lze snadno zvětšit, tzn. že "roste" zároveň s nohou dítěte.

2. Bezpečnostní prvky

Základním bezpečnostním prvkem brusle je brzda! Ze způsobu zapínání brusle bychom měli volit více variant, tzn. přezka + nártní pás + tkaničky (možnost s rychloupínáním).

(K dětskému vybavení pro jízdu na in-line bruslích patří přilba – stačí cyklistická a sada chráničů na zápěstí, lokty i kolena.)

3. Kolečka

Pro začínající bruslaře volíme raději kolečka s menším průměrem (64 – 76 mm) a s nižším stupněm tvrdosti 78 – 82A. Větší kolečka (80 mm a více) o větší tvrdosti (více jak 82A) jsou určena pro rychlejší jízdu a poslouží pokročilejším bruslařům a profesionálům.

4. Brusle pro dívky a chlapce

Brusle vybíráme dle pohlaví (tedy pro dívky a chlapce). U dětských bruslí jde spíše o design. U menších dětí ještě nejsou fyziologické odlišnosti mezi pohlavími výrazné (postava, váha, specifická stavba nártů, chodidel, kotníků, lýtek aj.).

5. Kvalitní brusle

Na dětských bruslích bychom neměli šetřit! Je vhodné vyhnout se hypermarketovým akčním nabídkám. Takové brusle ve skutečnosti většinou znamenají II. jakost bez možnosti servisu či dokoupení potřebných doplňků (brzda, kolečka, ložiska, přezky aj.) a také nesplňují požadavky pro správnou ergonomii dětské boty. Mezi kvalitní výrobce in-line bruslí patří K2, Rollerblade, Roces, Fila, Tempish, Botas, Powerslide aj.


Rady na závěr

Rozměry koleček
Obecně platí, že menší kolečka jsou pomalejší, ale brusle jsou lépe ovladatelné. Jízda na větších kolečkách je rychlejší. Velikost koleček je tedy třeba vybírat s ohledem na pokročilost bruslaře (začátečníci – do 80 mm, pokročilí – do 90 mm, zdatní bruslaři – 90 mm a více).

Tvrdost koleček
Označována číselným údajem s písmenem A na konci, např. 90A. Čím je větší číslo, tím je tvrdší kolečko.
Měkká kolečka (méně jak 82A) jsou vhodná začínajícím nebo mírně pokročilým bruslařům. Jsou pomalejší, rychleji se opotřebují (hlavně na horším povrchu), ale jsou pohodlnější.
Tvrdá kolečka (82A a více) jsou určena pokročilým bruslařům a profesionálům. Taková kolečka jsou rychlejší a pomaleji se sjíždí. Jsou ale méně pohodlná na nerovném povrchu a hůře absorbují nerovnosti.

Ložiska
Označení ABEC, SKF, ILQ, SG aj. s číslem na konci (např. ABEC 5) udává pouze přesnost výroby ložisek. Už ovšem neříká, jak je to s použitým materiálem a hladkostí povrchu ložiska. Tvrzení, že čím je číslo vyšší, tím je ložisko kvalitnější, vždy neplatí (není výjimkou, že značková ložiska třídy 5 budou lepší než ložiska na bruslích z hypermarketu s označením 9)! Proto je nejlepší u obou bruslí vyzkoušet točivost koleček. Po jejich roztočení by se měla všechna kolečka, mají-li kvalitní ložiska, točit přibližně stejně dlouho, dotáčet se plynule (necukat) a neměli bychom je slyšet.

Komentáře: 0
Přidat komentář
Kontaktní údaje
Komentář
Ověření
Prosím, vložte text z obrázku (anti-SPAM ochrana).

Facebook

E-SHOP

Váš košík je prázdný

Českomoravská federace Nordic Walking

Faktorplus.cz > Články a diskuze > Jak vybrat in-line brusle

2008-2025 © FAKTORPLUS.CZ